Doğu Türkistan’da Güncel Durum ve Toplama Kampları

Çin’in 1949 yılındaki işgalinden bu yana zulüm altında olan Doğu Türkistan’ın ve Doğu Türkistan’daki soydaşlarımızın üzerindeki baskı son bir yıl içerisinde iyice artmış ve insan hakları ihlallerinde 2. Dünya Savaşı’ndaki Nazi Almanyası ile yarışır hale gelmiştir. Toplama kampları, ev hapisleri, farklı tecrit yöntemleri ve sözde “Kardeş Aile Projesi” ile Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız üzerindeki zulüm gün geçtikçe artmaktadır.

Bu zulme uluslararası kamuoyuna kıyasla sessiz kalan Türk medyası ve Türk kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla İfade Fikir Platformu olarak Doç. Dr. Erkin Emet’in ve Mehmet Volkan Kaşıkçı’nın konuşmacı olacağı bir program düzenlemekteyiz. Program 21 Şubat 2019 günü saat 19:00’da Balgat’ta bulunan İfade Fikir Platformu merkezinde gerçekleştirilecektir.

 

Doç. Dr. Erkin Emet kimdir?

Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı Yopurca köyünde doğan ve 1988 yılına kadar Doğu Türkistan’da ve Çin’de yaşayan Doç. Dr. Erkin Emet 1988 yılından itibaren Türkiye’de ikamet etmektedir. Dünya Uygur Kurultayı Genel Sekreterliği başta olmak üzere Doğu Türkistan Davası’na hizmet için çeşitli görevler almış olan Emet, Türkiye’de Doğu Türkistan’la alakalı çalışmalarda akla gelen ilk isimler arasındadır.  Aynı zamanda 5 Temmuz Urumçi Olayı ve Doğu Türkistan ve 21. Yüzyılda Uygurların Dramı: Göç kitaplarının yazarıdır.

 

Mehmet Volkan Kaşıkçı kimdir?

Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi mezunu olan Mehmet Volkan Kaşıkçı, Arizona Eyalet Üniversitesi’nde Sovyet Tarihi alanında doktora yapmaktadır. Alanı hakkında araştırmalar yapmak üzere Almatı’da bulunan Mehmet Volkan Kaşıkçı, Almatı’da Doğu Türkistan’daki toplama kampları ve insan hakları ihlalleriyle ilgili çalışmalarda bulunan Atajurt İnsan Hakları Kuruluşu’nda gönüllü olarak görev almaktadır. Yakınları toplama kamplarında bulunan Kırgız, Kazak ve Uygur soydaşlarımıza yardımcı olmakta, 6 dilde yapılan röportajlarda çevirmenlik yapmakta ve Doğu Türkistan’daki zulmü dünyaya duyurmaya çalışmaktadır. Bu çalışmaları sırasında bölgedeki mağdurları yakından tanıma ve onların hikayelerini dinleme imkanı bulan Mehmet Volkan Kaşıkçı’nın mevcut durumla alakalı yaptığı çevirileri; https://falancamesele.wordpress.com/ adresinde, medyascope.tv’ye verdiği son röportajı https://medyascope.tv/2019/01/22/mehmet-volkan-kasikci-ile-dogu-turkistandaki-hak-ve-ozgurluk-ihlalleri/ adresinde, Atajurt Gönüllülerinin çalışmalarını https://www.facebook.com/kazakhrights/ adresinde bulabilirsiniz.

Leave a Reply