19. Yüzyıldan Bugüne Türk Aydınlanması

Haftalık sohbetlerimizin ikincisini Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Kireçci ile “19. Yüzyıldan Bugüne Türk Aydınlanması” konusunda 25 Aralık günü gerçekleştirdik. Etkinliğimizde Türk modernleşme tarihini ve tarih boyunca devletimizin modernleşme politikalarını konuştuk.

Doç. Dr. Mehmet Akif Kireçci kimdir?

Doktora derecesini ABD’de Pensilvanya Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü’nden almıştır. Aynı üniversitede dersler vermiş olan Kireçci, Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde de öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Halen Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan M.Akif Kireçci, ondokuzuncu ve yirminci yüzyıl Ortadoğu tarihi ve siyaseti, entelektüel hareketler, Türk dış politikası, İslam, modernite, Oryantalizm ve kültürel dönüşümler gibi konularda araştırmalar yapmaktadır. (Ed Foster’la) İstanbul: Metamorphosis in an Imperial City ve Arap Baharı ve Türkiye Modeli Tartışmaları (2013) adlı eserlerin editörü olan Kireçci, Başlangıçtan Günümüze Arap Milliyetçiliği (2012) ve 2023’e Doğru Kültür Politikaları (2015) adlı eserlerin de yazarıdır.

Kireçci aynı zamanda Ankara Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi (Başkanı), UNESCO Milli Komisyon Başkan Vekili ve FULBRIGHT Türkiye Komisyonu Yönetim Kurulu üyesidir.

Leave a Reply